למידה מרחוק ( E-Learning )

התפתחות הטכנולוגיות בכלל ורשת האינטרנט בפרט יצרו תשתית המאפשרת למידה מרחוק.
הלמידה בשיטה זו מאופיינת בשיעורים מקוונים עתירי טכנולוגיות ומציעה קורסים מקוונים "מלאים" או "משולבים" ללא מגבלות של זמן ומקום. ללומד יש נגישות למגוון עצום של מקורות מידע כמו ספריות, מוזיאונים ארכיונים ועוד. חומרי הלמידה בקורס נמצאים באתר הקורס והלומדים בוחרים עד כמה להעמיק בתכנים.

הקורס המוצג מרחוק עתיר רכיבים טכנולוגיים כמו היפרטקסט, תמונות, קול, וידאו ואנימציה הנתמכים בממשק גראפי נוח לתפעול. הקורס כולל את האינפורמציה הדרושה ללומד הן מבחינת הדרישות הלימודיות והטכניות (הרשמה, בירורים, אישורים וכו') והן מבחינת החומר הלימודי, המטלות, הכלים והאמצעים להתקשרות.

בקורס הוירטואלי נעשה שימוש בכלי תקשורת סינכרוניים בזמן אמת כמו צ'אטים ושיחות ועידה בוידאו להעברת תכנים ו/או דיונים ו/או תרגול וכן כלי תקשורת א-סינכרוניים כמו קבוצות דיון המאפשרות למידה שיתופית, לוח מודעות להודעות כיתתיות, דואר אלקטרוני להתכתבות עם מנחה הקורס או מומחים המשתייכים לתחום הידע הנלמד או גם התכתבות של הלומדים בינם לבין עצמם).

הלמידה בשיטת ה E-Learning דורשת מהלומד יכולת של למידה עצמית הנעשית בהתאם לקצב אישי והגשת מטלות בדואר אלקטרוני בתדירויות שנקבעו מראש, תוך שיתוף פעולה בין הלומד למנחה והלומדים האחרים שבקורס.