היחידה לבטיחות | אוניברסיטת בר אילן
בטיחות ביולוגית > אוטוקלאב למטרת עיקור

אוטוקלאב למטרת עיקור

האוטוקלאב הינו מכשיר נוח ורב שימושי לעיקור של פסולת וחומרים ביולוגיים מסוימים.
האוטוקלאב פועל באמצעות קיטור, בדומה לסיר לחץ, בטמפרטורה של 121 מעלות צלזיוס או 132 מעלות צלזיוס. שילוב של חום ולחות פועל בצורה היעילה ביותר להריגת נבגים (spores) של חיידקים. ישנם אוטוקלאבים המחוברים לקו קיטור מרכזי וכאלה- המייצרים קיטור באופן עצמאי. יש להקפיד על ההוראות הספציפיות לכל אוטוקלאב.
תהליך עיקור יעיל תלוי בזמן ובטמפרטורה שבו המטען נמצא באוטוקלאב. הזמן הדרוש לעיקור תלוי בכמות החומר וגם בסוג המכל (נירוסטה או פוליפרופילן), צורתו (עמוק או שטוח) וכו'.
כמו כן, הבטחת חדירת קיטור לתוך המטען מקצרת את תהליך העיקור. הזמן המשוער לכל התהליך הינו 60-90 דקות.
 • 1. מהלך הפעולה באוטוקלאב
 • 1.1. חימום תא האוטוקלאב עד לפחות ל- 121 מעלות צלזיוס לכן, אין להכניס חומרים נדיפים בעלי נקודת רתיחה פחות מ- 100 מעלות צלזיוס.
  1.2. עיקור במשך 20-30 דקות לאחר שהמטען מגיע ל- 10 דקות ב- 132 מעלות צלזיוס.
  1.3 פסולת ביולוגית: עיקור בטמפרטורה של 134 מעלות צלזיוס למשך 30 דקות.
  1.4. שחרור אדים מהאוטוקלאב. באוטוקלאבים אוטומטיים יש לבחור בשחרור איטי של אדים עבור מטען רטוב (wet cycle) כדי שלא יגלשו נוזלים מבקבוקים לתוך האוטוקלאב. שחרור מהיר אפשרי למטען יבש (dry cycle). כמו בשימוש בסיר לחץ, יש לפתוח את הברז בזהירות ובאיטיות לשחרור אדים בצורה בטיחותית.
  1.5. קרר עד לטמפרטורה ולחץ המאפשר פתיחת האוטוקלאב. לפני פתיחת דלת האוטוקלאב בדוק שמד הלחץ של התא הפנימי (chamber) הגיע לאפס והמד חום מראה כ- 80 מעלות צלזיוס. בשלב זה, מותר לפתוח את האוטוקלאב ולהוציא חפצים יבשים. אין לפתוח את האוטוקלאב ולהוציא חפצים רטובים (בקבוקים עם נוזלים) עד שהמד-חום מראה כ- 60 מעלות צלזיוס. פתיחה בטיחותית של מכסה או דלת האוטוקלאב דורשת שהעובד יעמוד בצד ולא מול הדלת.
 • 2. שיטות לבדיקת העיקור
 • השיטות לבדיקת העיקור - כימית וביולוגית:
  2.1. הבדיקה הכימית: שימוש בטייפ לאוטוקלאב עם פסים המשנים צבע בהשפעת חום.
  2.2. הבדיקה הביולוגית - ע"י שימוש בנבגים: Bacillus stearothermophilus, חיידק בעל נבגים עמידים לחום, המסוגלים להישאר בחיים ב- 121 מעלות צלזיוס במשך 5 דקות ומתים ב- 121 מעלות צלזיוס לאחר 13 דקות.
  אין לעזוב אוטוקלאב בפעולה ללא השגחה/ נוכחות
 • 3.כלים לשימוש באוטוקלאב
 • 3.1. מכלים מנירוסטה: מכלים אלו מאוד מומלצים כיוון שהם מעבירים חום באופן יעיל ביותר.
  3.2. מכלים מפוליפרופילן (polypropylene): מכלים אלו אומנם עמידים לטמפרטורות גבוהות אבל יש לזכור שהחומר הינו מוליך חום גרוע. כמו כן מומלץ, להשתמש במכלי פוליפרופילן רחבים ושטוחים (או להוסיף זמן עיקור).
  3.3. שקיות מפלסטיק Biohazard: א. ניתן לקבל שקיות פוליפרופילן, שקופות, מסומנות Biohazard"", לסילוק פסולת ביולוגית, ממחסן כימיקלים.
  ב. הכנס כל שקית עם חומר המיועד לעיקור, לתוך דלי (רצוי נירוסטה) בגודל מתאים למניעת פיזור חומר במקרה ששקית נקרעת או מתפוצצת .
  ג. סגור את השקית עם גומי כך שתתאפשר חדירת קיטור לשקית.
  ד. על מנת להבטיח עיקור יעיל בשקית אטומה, דאג לנוכחות מים בשקית. במידת הצורך, הוסף 150 מ"ל מים לחומר היבש שבשקית. הוסף בזהירות, למניעת יצירת תרסיס באוויר. ה. אין למלא את השקית בצפיפות יתר, דבר העלול למנוע פיזור חום יעיל.
  3.4. בקבוקי זכוכית: א. אין למלא בקבוקים בנפח יותר משני שליש, למניעת "בריחה" כלשהי של נוזלים.
  ב. הכנס בקבוקים לאוטוקלאב עם פקקים לא הדוקים, בכך יתאפשר מעבר חופשי של אדים על מנת למנוע התפוצצות בקבוקים.
  ג. אין לפתוח את האוטוקלאב עד שהמד-חום מראה כ-60 מעלות צלזיוס למניעת התפוצצות בקבוקים.
 • 4. עיקור של חומר ביולוגי מסומן עם חומר רדיואקטיבי
 • עיקור של חומרים ביולוגיים המכילים H3 או C14 יבוצע אך רק לאחר תדרוך ואישור - הממונה על בטיחות קרינה רדיואקטיבית באוניברסיטה (כולל גם שיטת פינוי הפסולת).
 • 5. סיבות לפעולת עיקור לא מוצלח
 • 5.1. החומר לא מתאים לעיקור באוטוקלאב.
  5.2. אין וודאות שהחומר עבר עיקור בהתאם לדרישות הטמפרטורה ומשך הזמן.
 • 6. הסכנות הכרוכות בשימוש באוטוקלאב
 • 6.1. שימוש לא נכון באוטוקלאב עלול לגרום לכוויות בגלל בריחת קיטור או נוזלים חמים.
  6.2. בשימוש לא נכון באוטוקלאב עלולה להיגרם פציעה בגלל התפוצצות כלי זכוכית.
  6.3. הכנסת כימיקלים כמו מלבין, פורמלין, פנול, אקרילאמיד וכו' לתוך האוטוקלאב עלול לגרום לפליטת גזים רעילים יחד עם הקיטור או שרידיו . לכן, אסור בהחלט להכניס כימיקלים מסוכנים לאוטוקלאב!!
  6.4. חסימת המסנן בחלק התחתון של תא האוטוקלאב עלול לגרום להצטברות קיטור ומים חמים בתוך האוטוקלאב. חובה לבדוק שהמסנן נקי ולא חסום.
 • 7. הדרכה לשימוש באוטוקלאב
 • באוניברסיטה מתקיימות בדיקות והדרכות תקופתיות על דרכי חיטוי ועיקור של פסולת ביולוגית בחסות המחלקה לבטיחות. ההדרכה כוללת תדרוך טכני בשימוש בטיחותי של האוטוקלאב. ע"י טכנאי הפקולטה.
 • אסור לעובדים, אשר לא קיבלו את התדרוך הנ"ל, לעבוד עם אוטוקלאב.
 • כמו כן כל עובד חייב להכיר ביסודיות את ההוראות הספציפיות של האוטוקלאב בשימושו. בכל בירור יש לפנות לטכנאי הפקולטה.