היחידה לבטיחות | אוניברסיטת בר אילן
בטיחות אש > הגבלת הנזק

הגבלת הנזק

בכדי למזער את הנזק העלול להיגרם כתוצאה מהתפרצות שריפה, ישנם אמצעים שונים המתאימים לאופיו של כל מתחם שתפקידם להפחית את הנזק המרחבי ולאפשר לקהל הלכוד בזירת האירוע לחלץ את עצמו את מחוץ למתחם תוך מזעור הפגיעה.

פתחי עשן - אחד מתוצרי השריפה השכיחים הוא עשן. פתחי עשן המצויים בחלק מהמבנים מאפשרים לעשן המיתמר לצאת מזירת האירוע. היתרונות בכך הוא שעשן וחום נפלטים ומאפשרים פעולות כיבוי בפחות מיסוך של עשן, פחות התמודדות עם השלכות של עליית חום בזירת האירוע ופחות נזקים מרחביים למתחם הסמוך לזירת האירוע.

דלתות אש - דלתות אש נטרקות באופן אוטומטי עם הפעלת הרכזת הרלוונטית להם. בכך הן מונעות את התרחבות זירת האירוע וממקדות את המתחם הנדרש לפעולות הכיבוי.

שילוט חירום ודלתות בהלה - בכדי לאפשר פינוי ממוגן ישנה פריסה של שילוט מואר ע"פ תקן המכוון את הנמלטים (גם בזמן החשכה או הפסקת חשמל) אל נתיב המילוט הרצוי. ובמקומות מסויימים קיימות דלתות נעולות אשר הדיפת הידית שלהן מאפשר פתיחת נתיב מילוט מהיר. בכל מסדרון בקומת מעבדות ישנה גם שמיכת מילוט אשר ניתן להתכסות בה ולהפחית בכך את החשיפה ללהבות והנזקים העלולים להיגרם מהן.

ארונות מתכת לאחסון חומרים דליקים - קיים במעבדות הרלוונטיות ומטרתו לצור חוצץ בין דליקה המתרחשת בתוך הארון לסביבה החיצונית ולהיפך. שוב, במטרה לתחם את האירוע ולצמצם את היקף הנזקים.