היחידה לבטיחות | אוניברסיטת בר אילן
בטיחות אש >מערכות הגילוי, ההתראה והכיבוי

מערכות הגילוי, ההתראה והכיבוי

גילוי והתראה

שיטת העבודה המיושמת בקמפוס מבוססת על עקרונות של גילוי מוקדם של סימנים להיווצרות סיכון התפתחות שריפה. הגלאים, על סוגיהם השונים (עשן, חום, גז, הצפה, לחצני אש וקרן) פרוסים במרבית שטח הקמפוס ובצפיפות על פי רמת הסיכון ועל פי תקנות וחוקים. המידע המוקדם המתקבל מהגלאים מועבר אל רכזות מבניות מסוגים שונים ואלו מעבירות את המידע אל מערכות ריכוזיות ואל מוקד הבקרה המאויש בכל עת ואשר אמון על הפעלת כוחות תגובה אל זירת האירוע.
מעבר לכך, במבנה בו מתגלים סימנים מוקדמים לשריפה מופעל צופר התראה המזהיר את יושבי המתחם על הסיכון ומאפשר תגובה בזמן אמת לסיכון המתפתח, אם ע"י התחלה של פעולות כיבוי ואם לטובת הימלטות מזירת האירוע. בנוסף, פרוסים נצנצים בנקודות שונות ע"מ להבהיר לקהל ולגורמים המטפלים היכן נמצא המתחם.
Cimg1597

הכיבוי

עמדות כיבוי אש - בתוך הבניינים וברחבי הקמפוס פרושות עמדות לכיבוי אש כשבחלקם הגדול מותקן גלגלון עם צינור מים באורך 25 מטר הכולל זרנוק של "1. התכולה של עמדת כיבוי בתוך מבנה תכלול בדר"כ:
*2 זרנוקי גומי מצופה באריג בקוטר "2.
* מזנק רב שימושי "2.
* מטפה אבקה במשקל 6 ק"ג.
* ברז שריפה "3- "2.

מערכות כיבוי אוטומטיות -בחלק מלוחות החשמל ובמתחמים שהוגדרו כבעלי סיכון, מוצבות מערכות לכיבוי אוטומטי. הכיבוי מתבצע ע"י הצפה של הגורם החשוד בחומרים מעכבי בעירה. הדוגמאות לכך הן מטפים מסוגים שונים המופעלים עצמאית לעבר מקור הסיכון וספרינקלרים עצמאיים.

מטפים - אלפי מטפים פזורים בתוך מבני הקמפוס בהתאם לרמת הסיכון הסמוכה אליהם. ישנם מטפי אבקה והלון ומטפים ייעודיים כמו מטפה לכיבוי מתכות הבולט בצבעו הצהוב. מטרתם של המטפים היא הובלתם מהנקודה הסמוכה אל זירת האירוע ושימוש בהם בצורה ממוקדת ותכליתית לדיכוי הבעירה.
המטפים נבדקים בתדירות חודשית בכדי לוודא את כשירותם בעת הצורך.
מטף המתכות מיוצר לפי ת"י 1300 למטפים מטלטלים לכיבוי מתכות קלות. מתאים לכיבוי אלומיניום, מגנזיום ונתיכיהם: נתרן, אשלגן וליתיום. חומר הכיבוי הוא – סודיום כלוריד. מטף מתכות קיים במספר מעבדות בקמפוס על פי דרישת מחלקת הבטיחות ואנשי המעבדות.
המטפים משמשים לעיתים כגיבוי למתחמים ארעיים כמו במות אירועים או מתחם בו מבוצעת עבודה קבלנית בכדי לאפשר כיבוי שריפה במקו שאינו שגרתי.

השימוש במטפים בדר"כ מחייב את סיבוב הנצרה עד לקריעת החבק ושליפתה, כיוון המזנק לנקודת הבעירה, ולחיצה על הידית לשחרור החומר שבמיכל.