תכניות וקורסים >תרפיה מבוססת מיינדפולנס
תרפיה מבוססת מיינדפולנס
תכנית דו-שנתית לאנשים מתחומי הטיפול
ריכוז אקדמי: מתי ליבליך, דוד (שנטם) זוהר
תאריך פתיחה:
14 אוקטובר 2018

התכנית לתרפיה מבוססת מיינדפולנס בבר-אילן היא תכנית ייחודית בכך שהיא יוצרת שילוב בין תפיסות מבוססות מיינדפולנס בהשראה קוגניטיבית, פסיכואנליטית והתייחסותית, ולמידה של מקורות הגישה מתוך הזרמים הבודהיסטים. בנוסף, תכני התכנית מבוססים על מחקר עדכני בתחום המיינדפולנס. הלימודים בתכנית משלבים בין לימוד חווייתי, תיאורטי וקליני ומאפשרים חוויה משמעותית של התפתחות אישית ומקצועית.

בשנים האחרונות 'מיינדפולנס' הוא אחד המונחים הנחקרים והמדוברים ביותר בתחומי הפסיכולוגיה, הרפואה וחקר המוח. מקור המונח 'מיינדפולנס' בתפיסות מזרחיות של אימון מנטלי (מדיטציה), ובעברית פרושו 'קשיבות' או 'קשב'. ההגדרה המערבית ל'מיינדפולנס' היא מודעות העולה מתוך הפניית קשב באופן פתוח מרגע לרגע. הגדרה לכאורה פשוטה זו מכוונת קשב לתהליכים העדינים המתרחשים בהווה, ומאפשרת שינויים נרחבים בתפיסת מחשבות, רגשות ותחושות גוף. בשלושים השנים האחרונות נערכו אלפי מחקרים המוכיחים את יעילות המיינדפולנס בעבודה עם אנשים הסובלים מחרדה, מחלות מסכנות חיים, כאב ודכאון, כמו גם בהתמודדות של מטפלים ואנשי חינוך עם קשיים העולים מהמקצוע. מעבר לכך, טכניקות מיינדפולנס נמצאו כמיטיבות עם איכות חיי מתרגלים מהאוכלוסיה הרגילה. בגישות הבודהיסטיות מיינדפולנס הוא חלק מתפיסה כוללת שמטרתה שחרור מסבל.

סגל ההוראה כולל מורים המומחים בתחומי הטיפול, התיאוריה ותרגול הקשיבות.

קישור למאמר מתוך הספר 'מיינדפולנס להיות כאן ועכשיו - תרגול, הגות ויישומים' בעריכתה של מתי ליבליך, מרכזת התכנית. בספר מופיעים מאמרים נוספים פרי עטם של המרצים בתכנית.

"מאחורי המיינדפולנס: המדיטציה שחדרה אפילו לבתי הספר" - כתבה שפורסמה במגזין גלובס בהשתתפות מרכזת התכנית מתי ליבליך ובוגרת התכנית אובי ליפשיץ (פברואר 2018)

"עוברים להקשב" - כתבה שפורסמה בעיתון "ידיעות אחרונות" בהשתתפות מרכזת התכנית מתי ליבליך (אפריל 2018)

מטרות התכנית

 • להכשיר אנשים מהמקצועות הטיפוליים ליישום של גישות תרפיה מבוססות מיינדפולנס בפרקטיקה הטיפולית.
 • לאפשר למשתתפים חוויה אישית ישירה של המרחב העולה מתרגול המיינדפולנס.
 • להעמיק את הבנת המשתתפים בשורשי המיינדפולנס ובידע התאורטי העכשווי בתחום.

טיפול אישי: מומלץ להיות בליווי של טיפול אישי במהלך כל תקופת הלימודים. מי שלא היה בטיפול אישי קודם מחויב לשנת טיפול אחת לפחות (מינימום 40 מפגשים) עד תום שנה ב'.

אוכלוסיית היעד

עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מטפלים בהבעה ויצירה, יועצים חינוכיים וקרימינולוגים קליניים.

ועדת הקבלה משאירה אפשרות לבחינת מועמדותם של מקרים חריגים.

מבנה התכנית

הלימודים יתקיימו במשך שנתיים, בימי ראשון, בשעות 18:00-10:00.

סה"כ 520 שעות, מתוכן 65 שעות הדרכה קבוצתית אשר תינתן בשנה ב'.

שנה ג' קלינית: 80 שעות לימוד והדרכה נוספים יתקיימו דרך המרכז הישראלי לתרפיה מבוססת מיינדפולנס, על מנת לאפשר למעוניינים המתאימים להעמיק ולפתח את יכולותיהם המקצועיות בתחום.
לפרטים אודות השנה הקלינית: http://www.mindful.co.il

הכשרה מעשית: משתתפים בשנה השניה ללימודיהם המעוניינים בעבודה מעשית במיינדפולנס, בהיקף של עד 150 שעות, יוכלו להשתלב מרצונם החופשי, תוך התייעצות וקבלת אישור על מקום ההכשרה ממורי התכנית. מי שיבחר בעבודה מעשית יידרש לקחת עד 35 שעות הדרכה אישית מתוך רשימת מדריכים שתועבר על ידי התכנית. התשלום להדרכה ישולם ישירות למדריך ובנפרד משכר הלימוד לתכנית. על שעות הדרכה אלו יינתן אישור במסמך נפרד.

נושאים מרכזיים בתכנית הלימודים

 • ראיית המפגש הטיפולי כשדה אינטגרטיבי של תרגול מיינדפולנס המשלב גישות קוגניטיביות, פסיכואנליטיות והתייחסותיות.
 • העמקה בתרגול קשיבות אישי, דיאדי וקבוצתי.
 • לימוד הבסיס התיאורטי לקשיבות מהמסורות המזרחיות והגישות הפסיכולוגיות המודרניות מבוססות המחקר.
תכנית קורסים מפורטת
סגל ההוראה
 • גבו וייס, בעל תואר שני בייעוץ חינוכי, פסיכותרפיסט, מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך, מטפל מיני מוסמך. מומחה בטיפול באוכלוסיות עם מוגבלויות, המשלב התבוננות ועבודה דינאמית עם עבודת גוף-נפש מתוך אמנויות הלחימה המסורתית, המיינדפולנס, והטיפול הממוקד חמלה CFT.
 • דוד (שנטם) זוהר, בעל תואר ראשון מאוניברסיטת נארופה הבודהיסטית בקולורדו, תואר שני בפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס ממכון קרונה ואוניברסיטת מידלאסקס, אנגליה. מטפל, כותב, מתרגל מדיטציה כעשרים וחמש שנה ומזה עשור מכשיר תלמידים בשיטת התנועה האותנטית.
 • מתי ליבליך, בעלת תואר שני בפסיכולוגיה מזרח-מערב מ-California Institute of Integral Studies. עורכת משותפת לכתב העת הישראלי לפסיכולוגיה ממזרח וממערב. בין פרסומיה: האדם שבקצה האגו - פסיכולוגיה טרנספרסונלית, מפגש בין מזרח למערב (2009), הוצאת 'כתר-רימון'; בין כאב לסבל בבודהיזם ובדאואיזם, בתוך: חידת הייסורים (2012), בעריכת כהנא ודויטשרמן, הוצאת ידיעות אחרונות. תלמידת הבודהיזם והדאואיזם מזה כ-20 שנה.
 • שירה פורת, בעלת תואר שני בטיפול בתנועה ומחול ותעודה בלימודי תנועה אותנטית.
 • ד"ר יקיר קריצ'מן, פסיכולוג קליני מומחה. בוגר תכנית הכשרה של SBGI ומכון Esalen לפסיכותרפיה ממוקדת-גוף וסדנאות נוספות הקושרות גוף, נפש ורוח.
 • ד"ר גליה תנאי, בעלת תואר שני ודוקטורט בפסיכולוגיה קלינית, המתמקד במנגנונים של שיטת המיינדפולנס. מלמדת ויפאסנה, יוגה ומיינדפולנס במסגרות מגוונות ומתרגלת מעל 12 שנה.

רשימת חברי הסגל מתעדכנת מעת לעת.

מטלות
ההגעה חובה לכל השיעורים בתכנית! משתתף שיפסיד יותר מ-20% מהשיעורים לא יוכל להמשיך את לימודיו לשנה"ל הבאה ו/או לקבל תעודת סיום.
קריאה של חומר מקצועי בעברית ובאנגלית; הגשת עבודה בהיקף של 10 עמודים בסיום השנה הראשונה והשנייה, אשר תסכם את האינטגרציה האישית בין הרקע הטיפולי של הלומד לתפיסה המובאת בתכנית; תרגול אישי של גישת מיינדפולנס חווייתית בתיאום עם המנחים לאורך התכנית.

תעודה

לעומדים בהצלחה בדרישות התכנית, תוענק תעודה על סיום תכנית דו-שנתית ללימודי תרפיה מבוססת מיינדפולנס, מטעם היחידה ללימודי המשך של ביה"ס לעבודה סוציאלית ע"ש לואיס וגבי וייספלד, אוניברסיטת בר-אילן.

אישור על השתתפות בשנה ג' הקלינית ינתן ע"י המרכז הישראלי לתרפיה מבוססת מיינדפולנס: mindful.co.il

שכר הלימוד לתכנית ללימודי תרפיה מבוססת מיינדפולנס:

26,800 ₪ + 280 ₪ דמי הרשמה לפי החלוקה הבאה:
שנה א' - 13,400 ₪ + 280 ₪ דמי הרשמה.
ניתן לשלם בשמונה תשלומים הצמודים למדד יוקר המחיה יולי 2018, בשוברי תשלום בלבד.
שנה ב' - 13,400 ₪
ניתן לשלם בשמונה תשלומים הצמודים למדד יוקר המחיה יולי 2019, בשוברי תשלום בלבד.

החל מינואר 2016 התכנית מוכרת ע"י האיגוד הישראלי הרב-תחומי לפסיכותרפיה למשלימי שנה ג' קלינית ובהתאם לדרישות האיגוד.