Skip to main content

בר-אילן: האוניברסיטה הצומחת ביותר במספר הסטודנטים

משפיעים על המחר, היום.

איך לבחור אוניברסיטה

זה שש שנים ברציפות שבר-אילן היא האוניברסיטה הצומחת ביותר בישראל במספר הסטודנטים והסטודנטיות, וזה לא קרה במקרה. בר-אילן מצטיינת במחקר ובהוראה, היא מקיימת קשרים ענפים עם התעשייה והקהילה, והקמפוס הירוק והמטופח שלה מקדם חוויית לימודים נעימה ומפרה. 

מצוינות במחקר
באוניברסיטת בר-אין פועלות עשר פקולטות, ובהן עשרות מכונים ומאות מעבדות, העוסקים במחקר שמשפיע על האופן שבו יראה עתידנו, כגון אתגרי השמירה על הסביבה והתמודדות עם שינויי האקלים, פיתוח מקורות חלופיים לאנרגיה נקייה, בריאות הציבור, התמודדות עם מגפות, מחלות גנטיות, הגנה מפני מתקפות סייבר ועמידות בפני מזיקים.

רבים מהמחקרים בבר-אילן הם רב תחומיים ומשלבים ידע וטכנולוגיות מכמה דיסצפלינות אקדמיות במטרה לפרוץ את גבולות הידע המסורתיים ולפתור בעיות מורכבות. הרב-תחומיות מאפשרת לחוקרים לאתר דרכים חדשות לריפוי סרטן המוח באמצעות ננו-חלקיקים; לפתח זני צמחים עמידים בפני מזיקים; לרתום טכנולוגיות העושות שימוש בבינה מלאכותית לצורך סיוע לנכים ועיוורים; לשפר מחשבים קוואנטיים כך שיוכלו לנתח כמויות עצומות של מידע, ועוד. בר-אילן גם קשורה בקשר הדוק עם התעשייה וחברות מובילות במשק. חלק לא מבוטל מהמחקרים שנעשו ונעשים בה הפכו למוצרים ברי-קיימא המשפרים כבר עכשיו את איכות החיים של כולנו. במסגרת לימודיהם, הסטודנטים והסטודנטיות משתתפים במחקרים הנעשים באוניברסיטה, ותורמים אף הם לעשייה המדעית, לפיתוח הטכנולוגיות, ולהצעדת האנושות צעד ועוד צעד קדימה.

old

מצוינות בהוראה
העקרונות המובילים את ההוראה בבר-אילן הם - הסקרנות, החקרנות והיצירתיות - בקרב המרצים והסטודנטים כאחד. בר-אילן משקיעה משאבים רבים בטיפוח חווית לימודים מעצימה, מעשירה ונעימה, תוך שיפור מתמיד של רמת ההוראה. האגף ללמידה והוראה עוסק בפיתוח דרכי הוראה המערבות את הסטודנטים בתהליך רכישת הידע תוך שילוב שיטות הוראה הנעזרות בטכונלוגיות כמו - בינה מלאכותית ועזרי מציאות מדומה. המרצות והמרצים משתתפים באופן שוטף בסדנאות להוראה מצוינת, ומקבלים את הכלים הנדרשים להעברת מידע בצורה מעניינת ומעוררת סקרנות, הגברת מוטיבציה, הנחיית קבוצות, שימוש באמצעי המחשה ועוד. יכולתם נמדדת מדי סמסטר באמצעות סקרי הוראה והמסקנות מהם משמשות את האוניברסיטה כדי לשפר את האיכות באופן תדיר. 

עם זאת, כל הטכנולוגיה המתקדמת לא מחליפה בבר-אילן את הדגש החשוב מכול: היחס האישי. סגל האוניברסיטה, האקדמי והמנהלי כאחד, מקפיד על מתן יחס אישי לכל סטודנט וסטודנטית, עד סיום התואר ואף מעבר לכך והתוצאות לכך ניכרות בסקרי שביעות הרצון שבוצעו על ידי התאחדות הסטודנטים, עולה כי הסטודנטים והסטודנטיות של בר-אילן מרוצים מאוד מאיכות ההוראה, ומעניקים לאוניברסיטה, באופן עקבי, דירוגים גבוהים. 

Faculty of Education

מעורבות בקהילה
אוניברסיטת בר-אילן חשה עצמה כחלק בלתי נפרד מהקהילה העירונית הגדולה הסובבת אותה ויוזמת פרויקטים חברתיים רבים. בולטות במיוחד הקליניקות המעשיות, המציעות לקהל הרחב סיוע וטיפול מקצועי במגוון תחומים, חינם או בעלות סמלית, אותו מעניקים סטודנטים וסטודנטיות לתארים מתקדמים. בקליניקות של הפקולטה למשפטים, למשל, מוצע ליווי וייצוג משפטי בנושאים כמו משפט אזרחי, סיוע לנשים בענייני משפחה, מימוש זכויות, גישור ויישוב סכסוכים, ליווי נפגעי ונפגעות עבירה, קידום שוויון ורגולציה סביבתית. הקליניקה לשירות הקהילה של המחלקה לפסיכולוגיה מציעה טיפול פסיכולוגי פרטני וקבוצתי למתמודדים עם קשיים מסוגים שונים, דוגמת טראומה, אבל ונכות. היחידה ללימודי המשך של בית הספר לעבודה סוציאלית מפעילה קליניקות לטיפול זוגי ומשפחתי, להתערבות זוגית בעקבות מצוקה פוסט טראומתית, לטיפול במשחק, ולטיפול באמצעות מציאות מדומה. הפקולטה לרפואה שבגליל הקימה את מיזם ספרת הגליל על שם ראסל ברי, במטרה להילחם במגפת הסוכרת. בית הספר לאופטומטריה ומדעי הראיה מציע בדיקות ראייה לקהל הרחב ללא תשלום, ומפעיל קליניקות לעדשות מגע, לראייה ירודה ולתרגילי עיניים (אימון חזותי), כמו גם קליניקה ניידת לבדיקות ראייה המגיעה עד המרחבים הקהילתיים בקרב אוכלוסיות מוחלשות בפריפריה. הפקולטה לחינוך מפעילה מספר מרכזים שמטרתם לקדם את החינוך בישראל, בנושאים כמו חינוך מדעי, לקויות למידה, פדגוגיה של הגיל הרך ולימוד אפקטיבי. בכל הפרויקטים הללו זוכים הסטודנטים והסטודנטיות לתרגל את הכלים והמיומנויות המקצועיות אותם רכשו בלימודיהם, לרכוש ניסיון מעשי בסביבה מבוקרת ומפוקחת, להיחשף לעולם העבודה במקצוע בו התמחו, ובמקביל – לתרום לקהילה.
 

התנדבות

קמפוס ירוק
קמפוס בר-אילן הוא אי-ירוק בלב גוש דן. הוא משתרע על פני 540 דונם של גינות מטופחות וצמחיה שופעת, שבילי הליכה, פינות נוי רבות ואזורי ישיבה מזמינים, שזיכו את האוניברסיטה בתואר "הקמפוס האקדמי היפה ביותר" מטעם המועצה לארץ ישראל יפה. הקמפוס היפה של בר-אילן נגיש לאנשים עם מוגבלות, ומקפיד על אג'נדה ירוקה, על מיחזור ועל שימוש חכם באנרגיה ובמים. הקמפוס כולל שני מתחמי מעונות, ויש בו את כל מה שצריך כדי לנהל
שגרת חיים נוחה: מסעדות, ממינימרקט, דרך חנות לציוד משרדי, סניף בנק, חדר כושר ואפילו סנדלריה.

חוויה סטודנטיאלית
אוניברסיטת בר-אילן משקיעה רבות ברווחתם של הסטודנטים והסטודנטיות שלה, ומציעה להם אוזן קשבת, דלת פתוחה וסיוע בכל הנחוץ, כבר משלב הגשת המועמדות ועד לסיום לימודיהם, הן בשיגרה והן בשעות חירום.

מיד לאחר אירועי ה-7 באוקטובר ובמלחמת חרבות ברזל שפרצה בעקבותיהם התגייסה האוניברסיטה והקימה עשרות יוזמות חברתיות במטרה לסייע למפונים מביתם, לאנשים שחשו מצוקה רגשית ועוד. גולת הכותרת של המעורבות החברתית הייתה מבצע גיוס המונים שתודות לו סטודנטיות וסטודנטים ששירתו תקופות ארוכות במילואים או בכוחות הביטחון קיבלו מלגות לימוד מיוחדות. במהלך חודשי המלחמה הארוכים האוניברסיטה נותרה קשובה לצורכי כל הסטדונטים שלה ויצרה את מתווה האפוד האקדמי הכולל שורה של התאמות למשרתי המילואים וכוחות הביטחון.

בפן האקדמי, מציעה האוניברסיטה בין היתר תוכנית מנטורינג לסטודנטים וסטודנטיות בשנת הלימודים הראשונה, חונכויות לימודיות וחברתיות, הרצאות וסדנאות בנושאי פיתוח מיומנויות למידה, סדנאות CBT והכנה לקראת מבחנים. בפן הכלכלי, מציעה האוניברסיטה למעלה מ-140 מלגות מסוגים שונים, לרבות מלגות הצטיינות, מלגות סיוע על רקע סוציו-אקונומי, מלגות עידוד לפי מוצא או מגדר ומלגות המוצעות לפעילות חברתית. לזקוקים לכך מציעה האוניברסיטה גם הלוואות לטווח הקצר והארוך. בפן החברתי, משקיעה האוניברסיטה בהופעות ופעילויות, ביריד קבוע עם דוכנים ובאירועים מיוחדים לציון חגים ומועדים. אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה מארגנת שפע של אירועים לרווחתם והנאתם של הסטודנטים והסטודנטיות, לרבות קורסים וסדנאות, הפסקות פעילות, מסיבות ופאב חברתי, ומפעילה מספר תאים ומועדונים. ההשקעה בסטודנטים היא סיבה נוספת לכך שמשנה לשנה, יותר ויותר סטודנטים וסטודנטיות בוחרים ללמוד באוניברסיטת בר-אילן.

מנהיגות יהודית
לצד המחקר הענף וההוראה המתקדמת המתקיימים באוניברסיטה, בר-אילן לקחה על עצמה גם משימה שלישית - לטפח את מנהיגות הדור הבא בעולם היהודי. בהיבט האקדמי, הפקולטה למדעי היהדות הפועלת באוניברסיטה היא לא רק הגדולה בתחומה בעולם אלא גם אחת הפעילות והפורות ביותר. הפקולטה מקיימת אירועים, כנסים וימי עיון רבים החושפים את הסטודנטים והקהל הרחב למגוון רחב של תכני הגות ומחקר המתפרסים על הספקטרום היהודי כולו.

בהיבט החברתי, האוניברסיטה מטפחת זהות יהודית מלאת חיים המשתלבת היטב בחיי הקמפוס - בציון חגים ותקופות במסורת היהודית; בכנסים המשלבים תחומי מדע שונים עם מדעי היהדות; בטקסים ובאירועים בעלי ציביון מסורתי כמו ברכת האילנות וקבלת שבת; וכן במגוון הרחב והפלורליסטי של הקורסים והסדנאות הנלמדים במסגרת בית הספר ללימודי יסוד ביהדות.  

סטודנטים1

עובדות ונתונים

  • באוניברסיטת בר-אילן לומדים כ-20,500 סטודנטים לתואר אקדמי
  •  פועלות בה 10 פקולטות: מדעי החיים, מדעי החברה, חינוך, מדעי היהדות, מדעי הרוח, מדעים מדויקים, משפטים, הנדסה, רפואה והמערך לתוכניות ייעודיות
  • 46 מחלקות ובתי ספר במגוון רחב של תחומי ידע
  • כ-7,000 גברים ונשים לומדים בקורסי העשרה, לימודי תעודה ותוכניות לימוד אחרות, מדי שנה 
  • 789 חברי סגל בכיר
  • 811 מענקים פעילים, מתוכם 73 שיתופי פעולה בינלאומיים
  • 26 ספריות, ובהן יותר ממיליון כותרים וגישה לעשרות מאגרי מידע אלקטרוניים
  • לאוניברסיטה יש כ-130,000 בוגרים

דוח הנשיא תשפ"ד